Zašto je važno putovati? Evo odgovora stručnjaka

Nezavisno od toga da li ste se odlučili za ljetovanje, zimovanje ili kratki vikend predah u nekoj stranoj zemlji, putovanje će višestruko pozitivno djelovati na vaše tijelo i um.

Kada čujemo riječ putovanje, prvo što nam padne na um jeste odmor od svakodnevnih obaveza, ranog ustajanja i gradske buke, no mnogobrojna istraživanja bazirana na iskustvima i navikama onih koji vole putovati pokazuju da je godišnji odmor mnogo više od toga.

Evo zašto stručnjaci i naučnici preporučuju putovanja;

Putovanje nije samo šetnja glavnom ulicom i posjeta muzejima

Svaki put kad negdje putujemo, obogaćujemo svoja iskustva i saznajemo stvari koje se ne mogu pročitati u nekom turističkom vodiču ili na web stranicama putničkih agencija. Posjeta novom gradu i novoj zemlji sa sobom donosi upoznavanje ljudi, njihovog načina života i običaja, kulinarskih delicija i svih ostalih stvari koji jedan narod čine drugačijim i posebnim.

Nemojte se ustručavati da probate neko novo jelo, naučite nove riječi na stranom jeziku ili uživate u nekom tamošnjem običaju jer time postajete tolerantniji i otvoreniji prema različitostima što je jedna od najpozitivnijih strana putovanja.

Skupljajte uspomene ali i prijatelje

Još jedna dobra stvar kada pričamo o putovanjima jeste i sklapanje novih prijateljstava. Na putu ćemo uvijek upoznati nove ljude, bilo da se radi o turistima ili lokalcima s kojima možemo razmijeniti iskustva o putovanju ali i savjete o tome gdje otići i šta raditi u njihovom gradu ili novoj destinaciji.

Ta poznanstva se nerijetko pretvore i u prijateljstva, posebno u današnje vrijeme kad je održavanje kontakta putem društvenih mreža lakše nego ikad. Socijalna interakcija u nepoznatom gradu pridonosi opuštenosti, a nova prijateljstva uvijek mogu biti i razlog za novo putovanje!

Putovanje liječi i iscjeljuje

Ono što je manje poznato kada govorimo o dobrobitima putovanja jeste da putovanja dokazano pozitivno djeluju na zdravlje ljudskog organizma. Naučno je utvrđeno da povremena putovanja daju izvrsne rezultate u liječenju stresa i depresije, pomažu u obnavljanju energije te pozitivno djeluju kod ljudi koji imaju problema sa nesanicom.

Zbog kompletnog opuštanja organizma i smanjenja nivoa stresa, ljudi koji godišnji odmor koriste za putovanja, imaju i dokazano manji rizik od bolesti

srca i srčanog udara, a putovanja održavaju vitalnost i fizičku aktivnost zbog čega se preporučuju i u starijoj dobi.

Uz UNIQA-u putujete sigurno

Ono što je dobra vijest jeste da danas živimo u vremenu jeftinih letova i stranica za grupnu kupovinu pa putovanja više nisu samo pusta mašta te ih sebi, uz dobro planiranje, sad možemo i priuštiti.

Da bi na putu uživali u svim pozitivnim stvarima koje smo naveli, bitno je da se osjećamo opušteno i sigurno.

Ne zaboravite provjeriti ispravnost putnih dokumenata i pobrinite se da sa sobom imate i odgovarajuće putno zdravstveno osiguranje. Ako planirate odmor koji uključuje neke zahtjevne ili ekstremne aktivnosti, tu je i osiguranje od nezgode koje garantuje bezbrižno uživanje u omiljenim sadržajima.

UNIQA osiguranje u BiH u svojoj ponudi ima i online putno osiguranje. Kupovina osiguranja online iz vlastitog doma je brza i jednostavna, a njome štedite i novac jer UNIQA web shop za svakog osiguranika ima spremne popuste!

Solo putovanje

Današnji blog se bavi interesantnom temom - solo putovanje. svi smo se bar jednom zapitali "Kako bi izgledalo solo putovanje bez članova porodice ili dragih prijatelja?!" Ispod pročitajte naše preporuke i savjete kako bi sve prošlo u najboljem redu, pogotovo ako ste solo putnik početnik, pa da vam solo putovanje ostane u najljepšem sjećanju.

Praktično pakovanje kofera za odmor

Umjesto da uživamo u putu ka odredištu odmora, mučimo se sa teškim koferima. Donosimo vam par savjeta kako da se praktično spakujete i izbjegnete nepotrebni stres.

Sigurno putovanje u vrijeme pandemije COVID-19

Pandemija korona virusa (COVID-19) promijenila je naš cijeli svijet u posljednjih godinu dana. Promijenio se način na koji radimo i kako se obrazujemo, a naročito je utjecala na turizam i putovanja.

UNIQA savjeti: Šta moramo znati prije putovanja u daleku zemlju?

Putovanje u egzotičnu zemlju sa sobom nosi mnoga uzbuđenja, ali i brigu o nepredviđenim situacijama. Kako bi izbjegli neugodnosti na putu, donosimo Vam nekoliko savjeta kako se pripremiti za daleko putovanje.

Vodič za putnike: Šta sve (ne) smijete unijeti u avion?

I najiskusniji putnici se prije leta avionom ponekad pitaju šta sve (ne) smiju nositi u svom ručnom prtljagu, jer se pravila često mijenjaju. Kako bi razjasnili ove nedoumice, pripremili smo mali vodič za one koji uskoro planiraju novo putovanje.

Tri koraka do savršenog odmora

Ljeto je stiglo i svi već nestrpljivo čekaju dan polaska na zasluženi godišnji odmor. Vaš odmor je vrijeme rezervisano samo za vas i vaš užitak, no prije nego što krenete na ljetovanje bitno je da obratite pažnju na slijedećih par koraka.

Gdje na skijanje ove godine? Najbolje destinacije za zimovanje.

Bliži nam se zimski raspust te mnogi od nas već planiraju gdje otići ove zime. Rekreativno skijanje i drugi zimski sportovi nisu jeftina zabava, a planiranje i izbor destinacije su ključni za savršeno zimovanje.

Praktični savjeti: Kako s djecom na zimovanje?

Svako putovanje s djecom zahtijeva detaljnu organizaciju, a naš najvažniji savjet je - planirajte pametno! Tako se prije polaska na zimovanje, roditeljima savjetuje slijedeće ...